Paieška

  Search Results

  Uždaryti

  Mokslininkai galimai atrado būdą sulėtinti žmonių senėjimo procesą
   

  Naujuoju tyrimu grupė Švedijos ir Norvegijos mokslininkų įrodė, kad duodant žmonėms vartoti seleno ir kofermento Q10 derinį, galima ilgiau išlaikyti organizmo ląstelių gyvybingumą.

  Visos organizmo ląstelės turi savotišką „galiojimo terminą“, tačiau, remiantis grupės Švedijos ir Norvegijos tyrėjų naujojo tyrimo duomenimis, paskelbtais moksliniame žurnale ,,Nutrients", šį terminą gali būti įmanoma pratęsti.

  Tyrimo metu buvo analizuojamas telomerų ilgis – tai pripažintas ir patvirtintas būdas nustatyti,  kiek laiko užtruks, kol ląstelė žus.

   

  Vartojant seleną ir kofermentą Q10 pailgėja telomerai

  Mokslininkai, paskyrę didelei grupei senyvo amžiaus tiriamųjų – sveikų vyrų ir moterų – vartoti seleno ir kofermento Q10 papildus, o kitai grupei – placebą, spręsdami pagal telomerų ilgį, sugebėjo nustatyti reikšmingus skirtumus tarp minėtų dviejų grupių tiriamųjų.

  Veiksmingus „SelenoPrecise“ ir „Bio-Quinone Q10“ papildus vartojusių tiriamųjų telomerai buvo ilgesni negu vartojusių placebą. Kitaip tariant, vartojant dviejų minėtų medžiagų derinį, pailgėjo ląstelių „galiojimo terminas“, ir tai galėjo turėti reikšmingos įtakos senėjimo greičiui.

   

  Lėtesnis ląstelių nusidėvėjimas

  Chromosomų galuose yra telomerai, kurie saugo DNR nuo nusidėvėjimo ir susiraizgymo. Juos galima palyginti su plastikiniais antgaliais, saugančiais batų raištelius. Po kiekvieno ląstelės dalijimosi telomerai šiek tiek sutrumpėja. Galiausiai jie tampa tokie trumpi, kad ląstelė jau nebegali sėkmingai dalytis ir žūva.

  Akivaizdu, kad mineralas selenas ir vitaminą primenantis junginys kofermentas Q10 gali apsaugoti telomerus, sulėtindami jų trumpėjimo procesą, kad telomerų pakaktų ilgesniam laikui.

   

  Oksidacinė pažaida ir uždegimai

  „Mes, žmonės, sparčiai senstame, kadangi senėjimo procesą paspartina oksidacinė pažaida ir uždegimai, ypač jei mums trūksta seleno ir kofermento Q10. Vis dėlto, jei tie, kuriems šių dviejų junginių trūksta, imtų vartoti papildus, jie galėtų sulėtinti savo senėjimo procesą“, –tvirtina pagrindinis tyrėjas, Švedijos Linšiopingo universitetinės ligoninės kardiologas profesorius U. Alehagenas.

  Naujasis tyrimas buvo atliktas analizuojant kraujo mėginius, kuriuos mokslininkų komanda penkerių metų laikotarpiu reguliariai ėmė iš daugiau negu 443 KiSel-10 tyrimo dalyvių. Nuo pagrindinio tyrimo paskelbimo 2013 m. daugiau nei 50 000 kraujo mėginių buvo sistemingai analizuojami mokslininkų, kad išsiaiškinti, kaip selenas ir kofermentas Q10 veikia ląstelinį lygį.

   

  Kova su biologiniais pokyčiais

  Dėl šio kruopštaus darbo mokslininkams pavyko sukurti daugiau nei 20 tolesnių tyrimų, kuriuose vertinant įvairius biologinius žymenis pavyko pastebėti, kad selenas ir kofermentas Q10 kovoja su tam tikrais biologiniais pokyčiais, kurie paprastai siejami su senėjimo procesu.

  Pastarojoje studijoje daugiausia dėmesio buvo skiriama telomerų ilgiui. Kaip ir ankstesniuose tyrimuose mokslininkai dar kartą įrodė, kad seleno ir kofermento Q10 derinys padeda vyresniems žmonėms išsaugoti sveikatą ir gyvenimo kokybę.

   

  Seleno stoka – plačiai paplitęs reiškinys

  ,,Mes tyrėme įvairius žymenis ir pamatėme, kad išties egzistuoja seleno suvartojimo ir biologinio amžiaus ryšys“, – paaiškina profesorius Alehagenas.

  Vidutiniškai suvartojamas seleno kiekis didžiojoje Europos dalyje yra santykinai nedidelis, kadangi, palyginti su kitomis pasaulio vietomis, Europoje žemės ūkio paskirties plotuose dirvožemyje yra palyginti maži seleno kiekiai. Remiantis tyrimų duomenimis, mums kasdien reikėtų suvartoti daugiau negu 100 mikrogramų seleno, o faktiškai jo suvartojame mažiau negu pusę minėto kiekio.

  Daugiau apie mokslinius tyrimus galite paskaityti čia.